our friend :
last update : 27.05.2007
od 29.04.2005 \ since 29.04.2005
MEMBERS
BAND BIOGRAPHY
MUSIC STYLE / ERAs

SLY
LAZY
X.Y.Z.→A
JASMINE SKY
DED CHAPLIN
SPAED
BLOOD CIRCUS
JI-ZO
ROSE OF ROSE
MUSIC STYLE / ERAsStyl grupy ulegał ciągłym przeobrażeniom w ciągu 25 lat działalności zespołu. Skrótowo muzykę Loudness określa się mianem heavy metalu jednakże w odpowiednich okresach w muzyce kapeli można wyczuć wpływy różnych innych rockowo-metalowych gatunków. Początkowo zespół grał nieco bardziej surowy, agresywniejszy heavy/speed metal, który później - wraz z podbojem zachodu - obrócił się w bardziej przebojową formę z pogranicza hard rocka oraz heavy metalu (hard 'n' heavy). Póżniej pojawiły się eksperymenty a dzisiaj Loudness trudni się nowocześnie zagranym i wyprodukowanym metalem z pogranicza neo-thrash metalu oraz heavy... W poszukiwaniu większej ilości szczegółów proponuję zajrzeć poniżej, gdzie wyodrebniłem sześć okresów (choć popadając w manię szczegółowości możnaby pokusić się aż o 7-8) w historii grupy podzielonych ze względu na zmiany stylistyczne (oraz składowe, jednakże często wraz z roszadami personalnymi sama muzyka ulegała znacznym zmianom).
~ English version of this text is coming soon... ~01 : 1981-1984 ~ CLASSIC TIMES ~STYLE: heavy metal, speed metal
Pierwszy, klasyczny, najbardziej metalowy okres w działalości zespołu. Muzyka zawarta na wydawnictwach z tych lat to surowy heavy metal nie pozbawiony szybkich speed metalowych partii, oczywiście przyprawniony odpowiednią dawką melodyjności. Przez wielu fanów te albumy uważane są za najlepsze, jednocześnie nie cieszą się aż tak wielką popularnością wśród zwykłych słuchaczy jak te wydane później. Osobiście wszystkie te albumy należą do moich ulubionych i uważam, iż są to najlepsze płytki w całej dyskografii zespołu (zwłaszcza "Devil Soldier", "The Law of Devil's Land", "Disullusion").
~ English version of this text is coming soon... ~
02 : 1985-1988 ~ ATLANTIC YEARS ~STYLE: heavy metal, hard'n'heavy, melodic metal, hard rock, glam rock
Wraz z wydanym w 1985 roku albumem "Thunder in the East" zespół rozpoczął podbój zachodzniego rynku. Niesety słychać to w samej muzyce... Materiał zawarty na tym i kilku kolejnych albumach to nieco bardziej przyswajalna, przebojowa (zwłaszcza na "Hurricane Eyes" oraz EPce "Jealousy") wersja starego Loudness. W kawałkach zespołu pojawiło się wiele wpływów hard rocka, niektóre kawałki nabrały nieco przebojowości utworów Europe czy Van Halen (oczywiście muzyka jest na wskróś metalowa, ciężka, energiczna jednakże często oprawiona w klawiszowe brzmienia i chwytliwe melodie). Wydawnictwa z tego okresu należą do najpopularniejszych płyt grupy. Muzyka zespołu nie straciła na techniczności oraz złożoności i pozostała graniem na wysokim poziomie niestety szkoda mi trochę tego surowego, brudnego metalowego łojenia z poprzednich płyt.
~ English version of this text is coming soon... ~
03 : 1989-1991 ~ MIKE VESCERA's ERA ~STYLE: heavy metal, hard'n'heavy, melodic metal, hard rock
Okres z Mike'm Vescerą w roli wokalisty. Minoru Niihara odchodzi wbrew swej woli i na jego miejscu pojawia się wspomniany amerykanin (miał pomóc zespołowi w uzyskaniu większej popularności na zachodzie). Stylowo muzyka nie uległa większym zmianom w stosunku do tej z poprzedniego okresu - ciągle jest to przebojowe hard'n'heavy granie, może tylko momentami nieco szybsze i agresywniejsze. Płytki z Mike'm możnaby swobodnie wliczyć do "atlantyckiego" okresu gdyż są one kontynuacją obranej drogi (hard/heavy, atak na USA/Europę) jednakże z powodu obecności na nich innego wokalisty postanowiłem je wyodrębnić.
~ English version of this text is coming soon... ~
04 : 1992-1995 ~ MASAKI YAMADA's ERA - part I ~STYLE: heavy metal, speed metal, hard'n'heavy, thrash metal, stoner rock
Kolejne roszady personalne - nowym wokalistą zostaje Masaki Yamada z EZO a Masayoshiego Yamashitę na basie zastępuje "Taji" Sawada (znany głównie z X Japan). Nagrane w tym składzie albumy są pierwszymi najbardziej odstającymi stylowo wydawnictwami w stosunku do wcześniejszych dokonań formacji. Ciężko jednym słowem określić gatunek muzyczny prezentowany przez grupę w tym okresie. Zderza się tu heavy/speed metal, w agresywniejszych momentach dochodzący niemal do thrashowego grania (trochę w stylu Pantery), ze ślamazarnymi około-stonerowymi zwolnieniami. Warto nadmienić tutaj, iż "Loudness" jest płytą ogólnie zadziorniejszą i szybszą w stosunku do "Heavy Metal Hippies" gdzie przeważają wolniejsze, pełzające kompozycje.
~ English version of this text is coming soon... ~
05 : 1997-1999 ~ MASAKI YAMADA's ERA - part II ~STYLE: heavy metal, alternative rock/metal, experimental rock/metal, hard'n'heavy, stoner rock
Materiał zawarty na tych trzech albumach jest zdziwaczałą wariacją na temat stylu znanego nam z dwóch poprzednich longplayów. Muzyka uległa jeszcze większemu spowolnieniu (kontynuacja drogi obranej na "HMH"), speedowe elementy zanikły niemalże kompletnie. Płyty z tego okresu przepełnionę są dziwną, mocno przesterowaną eksperymnetalo-alternatywną rockowo-metalową muzyką. Ciężko to rozsądnie opisać. "Ghetto Machine", "Dragon" oraz "Engine" należą do chyba najbardziej niedoceniach (także przeze mnie) albumów grupy. O ile nagrania z poprzedniego okresu są mało "loudnessowe" te przekraczają tę granicę podwójnie...
~ English version of this text is coming soon... ~
06 : 2001-... ~ REUNION ~STYLE: heavy metal, neo-thrash metal, modern metal, alternative rock/metal
Powrót do pierwszego, klasycznego składu. Powrót do starego stylu? Nie do końca... właściwie nie. Albumy wydawane od 2001 roku pomimo starego składu są bardzo nowocześnie zagraną oraz wyprodukowaną metalową mieszanką. Słychać tu zarówno heavy jak i sporo neo-thrashowego grania, muzyka "nowego Loudness" aż kipi od masy alternatywnych (nie rzadko bardziej rockowych niż metalowych) rozwiązań. Wszystko jest bardzo - jak już wspominałem - nowoczesne, jednakże ten cały "modern metal" grupy jest tak zręcznie zagrany, że elementów popularnych ostatnio core'owych brzmień tu nie odnajdziemy, a zagrywek, które można by zaś podpiąc pod nu-metal bardzo, bardzo niewiele. Osobiście jestem ortodoksyjnym tradycjonalistą, ale nowe wcielenie grupy - poimo sporego natężenia nie-klasyczncy brzmień - wcale mnie nie drażni... jak dla mnie jest tu rozsądna dawka nowoczesnych, jednocześnie oryginalnych brzmień do tego (wbrew pozorom) zakorzenionych w tradycyjnym graniu.
~ English version of this text is coming soon... ~by MaFFejcopyright © - 2005, 2006 - MaFFej & HebinoMetaru / all rights reserved